KWB Adamów SA
KWB Adamów SA
KWB Adamów SA
KWB Adamów SA
KWB Adamów SA

WIADOMOŚĆ

Niech się święci 3 Maja
Mieszkańcy Turku, harcerze, młodzież turkowskich szkół, przedstawiciele władz lokalnych i służb mundurowych, poczty sztandarowe wśród nich także przedstawiciele Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” wzięli udział w obchodach rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody 221 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Turku rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Ojczyzny, aby później przemaszerować ulicami miasta pod pomnik Orła Białego, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Obchody zakończyły się uroczystą sesją: Rady Miejskiej Turku, Powiatu Tureckiego i Gminy Turek. Uroczystość była również okazją do nagrodzenia osób szczególnie zasłużonych dla poszczególnych samorządów. Na wniosek burmistrza Turku odznaczeni zostali: Lech Zielony, Zbigniew Wodziński, Jerzy Pionke i Janusz Stryczniewicz. Na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej Turku wyróżniono: Dagmarę Felisiak, Magdalenę Andrzejewską i Stanisława Ćwieka. Na wniosek Przewodniczącego Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia CIVITAS CHRISTIANA w Turku odznaczone zostały: Barbara Kukuła oraz Zofia Grześkowiak.

Konstytucja 3 Maja w świadomości Polaków jest synonimem dążenia do wprowadzenia pozytywnych zmian i starań o naprawę kraju. Dzień 3 maja ustanowiono świętem państwowym ku pamięci uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Nie zawsze jednak można było je obchodzić. Obchodów Święta 3 Maja zakazano przez okres pozostawania Polski pod zaborami. Wznowiono obchodzenie tego Świeta w II Rzeczpospolitej w kwietniu 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Władze zakazywały obchodzenia Święta Konstytucji także w okresie od 1944 r. do 1990 r.


kliknij aby powiększyć...  kliknij aby powiększyć...  

 WSZYSTKIE WIADOMOŚCI

WWW Kwbadamów SA
KWB Adamów SA
KWB Adamów SA

© 1999-2017 - PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. w Turku

KWB Adamów SA